Dzień dobry! Zmęczeni po…

Dzień dobry! Zmęczeni po kolejnym dniu oglądania olimpijskich zmagań naszych sportowców? To poczytajcie jeszcze to! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#nasiwpekinie #pekin2022 #sport

Dziś tylko w dwóch konkurencjach startowali Polacy – a właściwie Polki.

Na dystansie 1000 metrów nasze panie chyba poniżej oczekiwań. Karolina Bosiek zajęła 17. miejsce, a Katarzyna Wójcik 20.
Zwyciężyła Japonka Miho Takagi, która bijąc rekord olimpijski zdobyła swój już czwarty medal na igrzyskach (wcześniej trzy srebra). Druga Holenderka Jutta Leerdman, a trzecia Amerykanka Brittany Bowe.

Świetny występ w programie dowolnym solistek zaliczyła Jekaterina Kurakowa. Reprezentantka Polski zrehabilitowała się za kiepski program krótki i po niemal bezbłędnym przejeździe awansowała z 24. na 12. miejsce (takie samo zajęła w programie dowolnym). Kto wie, może byłaby pierwsza „10”, gdyby startowała innej, lepszej grupie? Zawody zdominowały 17-letnie Rosjanki – złoto zdobyła Anna Szczerbakowa, srebro – Aleksandra Trusowa, najlepsza w programie dowolnym. Podium uzupełniła Japonka Kaori Sakamoto. Kamiła Walijewa – której start odbił się szerokim echem ze względu na jej wpadkę dopingową nie wytrzymała psychicznie rozgłosu wokół swojej osoby. 15-latka po kilku upadkach zajęła 5. miejsce w programie dowolnym i ostatecznie ukończyła zawody na 4. miejscu. Brak Walijewej na podium oznacza, że ostatecznie odbędzie się dekoracja medalowa – pierwotnie przeniesiona do wyjaśnienia sprawy Walijewej. Czy to oznacza jednak koniec kontrowersji wokół rosyjskich solistek i ich trenerki – Eteri Tutberidze? I ile z nich wystartuje na następnych igrzyskach? No cóż, będzie trzeba poczekać… ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A co działo się w pozostałych konkurencjach medalowych?

Po raz ostatni na igrzyskach mieliśmy okazję przyjrzeć się rywalizacji w kombinacji alpejskiej. Mistrzynią olimpijską została Szwajcarka Michelle Gisin, przed swą rodaczką Wendy Holdener. Trzecia Włoszka Federica Bignone. Tuż za podium uplasowała się Czeszka Ester Ledecka, której nie udało się powtórzyć wyczynu z Pjonczangu, gdzie zdobyła złote medale w dwóch różnych dyscyplinach – snowboardzie i narciarstwie alpejskim. Pech nie opuszcza Amerykanki Mikaeli Schiffrin. Piąta po zjeździe, nie ukończyła jednak slalomu. Oznacza to, że do domu wróci bez medalu.

Walkę o medale zakończyły hokeistki. W meczu finałowym Kanadyjki pokonały USA 3-2. Brąz wcześniej zdobyły Finki.

Drużynowo dziś również w kombinacji norweskiej. Sztafetę wygrali Norwegowie (bez udziału Jarla Magnusa Riibera, który Chiny opuszcza bez medalu), wyprzedzająć Niemców i Japończyków. Polacy nie startowali.

W ski crossie narciarskim pań złoto dla Szwedki Sandry Naeslund, która w finałowym wyścigu wyprzedziła Kanadyjkę Marielle Thompson (cztery Kanadyjki w pierwszej „ósemce”!) oraz Niemkę Danielę Maier. W kontrowersyjnych okolicznościach zdyskwalifikowana została trzecia na mecie Fanny Smith. Szwajcarka została ukarana za nieuprawnione blokowanie rywalki, choć sama broniła się przed podobną blokadą ze strony rywalki.

Na koniec dnia półfinały w curlingu panów.
Szwecja – Kanada: 5-3
USA – Wlk. Brytania: 4-8.
W finale więc zagrają Szwedzi i Brytyjczycy (a właściwie Szkoci) – dla Zjednoczonego Królestwa będzie to pierwszy medal tych igrzysk. O brąz zagrają Kanadyjczycy i Amerykanie.

Na prowadzeniu znowu Rosjanie. Polska nadal na miejscu 19.