#nasiwpekinie #pekin2022…

#nasiwpekinie #pekin2022 #sport
Czaicie, jak blisko byliśmy dziś medalu? Aż sam byłem zaskoczony… Piotr Michalski po 5-tym miejscu na dystansie 500 metrów, miał pojechać po swoje na dystansie dwukrotnie dłuższym. I pojechał, mając do ostatniej pary szanse na medal! Niestety, Kanadyjczyk Laurent Dubreuil zakończył swój bieg, zdobywając olimpijskie srebro. Złoto dla Holendra Thomasa Krola (który pobił rekord olimpijski), a brąz dla Norwega Haavarda Lorentzena – Polak stracił do niego 0,08 sekundy…

Drugim polskim startem dziś na olimpijskich arenach był ostatni bieg Moniki Hojnisz-Staręgi, która zakwalifikowała się do biegu ze startu wspólnego. Tam niestety nie poradziła sobie z ciężkimi warunkami wietrznymi, dobiegając na metę na 27. pozycji (na 30 startujących pań). Zwyciężyła Francuzka Justine Brasaiz-Bouchet, która we wcześniejszych swoich indywidualnych startach nie wychyliła się ponad 40. miejsce! Srebro i brąz dla Norweżek – Tiril Eckhoff i Marte Olsbu Roeiseland. O tej ostatniej śmiało można powiedzieć, że jest jedną z największych gwiazd tych igrzysk. Trzy złote i dwa brązowe medale. Gdyby nie czwarte miejsce w sztafecie mieszanej, zdobyłaby medale we wszystkich swoich startach!
U panów również dwóch Norwegów na podium. Zwyciężył Johannes Thingnes Boe, który – podobnie, jak wcześniej wspomniana Roeiseland – wywiezie z Pekinu pięć medali. Tyle, że jego dorobek jest jeszcze lepszy! Aż cztery złote i jeden brązowy medal! Trzecie miejsce zajął jego rodak Vetle Sjaastad Christiansen. Na podium przedzielił ich Szwed Martin Ponsiluoma.

Pozostałe dwa komplety medali rozdano w narciarstwie dowolnym. Swoje drugie złoto (i trzeci medal ogóle) zdobyła faworytka gospodarzy – Eileen Gu. Tym razem wygrała zawody w narciarskim halfpipie, wyprzedzając Kanadyjki – Cassie Sharpe i Rachael Karker. Panowie natomiast rywalizowali w ski crossie. Tu dublet szwajcarski – Ryan Regez przed Alexem Fivą. Trzeci na podium Rosjanin Siergiej Ridzik.

Na koniec jeszcze raporcik ze sportów drużynowych. W curlingu brąz w rywalizacji panów dla Kanadyjczyków, którzy pokonali Amerykanów 8-5. U pań natomiast rozstrzygnięcia w półfinałach:
Szwecja – Wielka Brytania: 11-12
Japonia – Szwajcaria: 8-6

W turnieju hokeja na lodzie panów również półfinały:
Finlandia – Słowacja: 2-0
ROK – Szwecja: 2-1 (po karnych)

W rankingu olimpijskim Polska awansowała na 18. miejsce. Na pierwsze miejsce wskoczyli Norwegowie, wyprzedzając Rosyjski Komitet Olimpijski oraz USA. Metoda punktacji tutaj: https://www.wykop.pl/wpis/63652123/ech-bylo-blisko-medalu-pokaz-spoiler-nasiwpekinie-/#comment-225642879